Jak najtaniej kupić wydruk? - Kup dobrej jakości!
Autor: Łukasz Osman
Każdy chciałby kupić jak najtaniej i za razem jak najlepszy produkt. Czy to możliwe? Mając duże doświadczenie drukarskie nie tylko na rynku Kieleckim, ale również w całym kraju, spróbuje przeanalizować jak ma się jakość do ceny i co jest opłacalne, a co może uszczuplić nasz budżet.
Wiele firm w całej Polsce oferuje wydruki wielkoformatowe w cenach, albo absurdalnie wysokich, albo zastanawiająco zaniżonych. Nasuwają się dwa podstawowe pytania:
Pierwsze: czy warto wydać dużo pieniędzy na porządny produkt?
Oraz drugie: czy opłaca się kupić słabej jakości wydruki?
Odpowiedz na pierwsze pytanie jest dość prosta. Tak, opłaca się przepłacić za wydruki, pod warunkiem że ma się za dużo pieniędzy. Korzyść jest niezaprzeczalna: droższy produkt prawie zawsze będzie dobry jakościowo (choć bywa inaczej). Produkt dobry jakościowo służy dłużej, tylko czy tak długo ile kosztował?
Odpowiedź na drugie pytanie również nie jest zbyt trudna. Opłaca się kupić produkt słabej jakości jeśli nie chcemy go używać długo (pod warunkiem że nie rozleci się jeszcze przed użytkowaniem). Takie wydruki możemy obserwować np. podczas kampanii wyborczej, która trwa ok. 2 tygodni. Banery kandydatów wiszą kilka dni, po czym same się rozpadają, rozrywają na kawałki, a wydruk po prostu znika. Korzyść dodatkowa - nie trzeba ich zdejmować po skończonej kampanii, reszki zbiorą służby miejskie wraz z innymi śmieciami.
Opłaca się też kupić słabej jakości wydruk, jeśli mamy jeszcze więcej pieniędzy niż w przypadku drogiego wydruku, oraz mnóstwo czasu i cierpliwości. Dlaczego? Naturalnie słabej jakości wydruk trzeba powtarzać kilka razy, reklamować, poprawiać. Nie można się przecież reklamować słabą jakością, reklama jest wszak rodzajem naszej wizytówki.
Czym charakteryzuje się wydruk słabej jakości od tego dobrego jakościowo?
Wydruk słabej jakości charakteryzuje się:
- tanimi farbami, nieodpornymi na ścieranie, światło słoneczne (niektóre pigmenty blakną do pełnego zniknięcia tylko 2 tygodnie!), wysoką toksycznością.
- słabym odwzorowaniem kolorystycznym, nieodpowiednią wartością koloru (np: błękit drukuje się na granatowo, czerwień na różowo)
- śmieciowym materiałem, źle przyjmującym farbę (powodującym rozlania), nieodpornym (pękającym, wyciągającym się, łatwo rozrywalnym, słabym klejem w przypadku folii)
- drukiem na tanich słabej jakości maszynach, lub ich podzespołach (chińskiej produkcji), sprzętem nie tylko drukującym dużym ziarnem (widoczne "pixele"), ale również zawadzającym o materiał (zarysowania karetki drukującej na materiale), pluciem farby na wydruk.
Wydruk dobrej jakości charakteryzuje się:
- dobrymi farbami (produkcji europejskiej, izraelskiej, amerykańskiej), odpornymi na ścieranie, promieniowanie UV, niską zawartością substancji szkodliwych.
- dobrym odwzorowaniem kolorystycznym, za które odpowiada dobre profilowanie i profesjonalne oprogramowanie ripujące.
- dobrej jakości materiałem, o odpowiedniej gramaturze, dobranym do zastosowania.
- drukiem na profesjonalnym sprzęcie (Roland, Mimaki, Agfa, Mutoh), produkowanym w Japonii, USA, Europie.
Czy wysoka jakość musi być droga?
Wysoka jakość naturalnie musi być droższa od śmieciowej, ale jak droższa. W większości przypadków firmy podpierające się wysoką jakością twierdzą że za tą jakość trzeba dużo zapłacić. Jest to jednak teza mylna, stworzona przez przedsiębiorców chcących zarobić na jakości. Dlaczego tam nie jest? Oto przykład:
produkt słabej jakości:
120 jednostek - koszt produkcji (materiał, farba, eksploatacja maszyny, czas pracownika)
+ 20% (24 jednostek) marża (zarobek) =144 jednostek
produkt dobrej jakości:
150 jednostek - koszt produkcji (materiał, farba, eksploatacja maszyny, czas pracownika)
+ 20% (30 jednostek) marża (zarobek) =180 jednostek (cena normalna)
+ 50% (75 jednostek) marża (zarobek) = 220 jednostek (cena zawyżona)
+ 24 jednostki (zarobek taki sam jak w przypadku produktu słabej jakości) = 174 jednostki (cena okazjonalna)
Na powyższym przykładzie widać, że cena wydruku dobrej jakości o trwałości kilkukrotnie wyższej od wydruku śmieciowego, nie musi być wcale wyższa, a dzieje się tak gdyż ceny wydruków dobrych jakościowo są w większości przypadków zawyżane, (często stanowiąc marże na poziomie 100% kosztów!).
Wystarczy jednak wnikliwie poszukać by znaleźć firmy oferujące uczciwe stawki za oferowaną jakość.
Jak sprawdzić czy firma oferuje wysoką jakość produktu? Sprawdź, jakich używa farb, materiałów i na jakich drukuje maszynach!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz